QRZ-Прикарпаття » Технічна частина » Проста та ефективна антена на 50МГц

Проста та ефективна антена на 50МГц

Опублікував на сайті UW5SW від 15.06.2014, 14:45
 (голосів: 2)

Hentenna від JE1DEU/JH1FCZ/JH1YST.

 

Дана антена відома радіоаматорам ще з 70х років. Її авторами були шестеро японських аматорів - любителів діапазону 50МГц. Досягнуті високі параметри в ті часи тяжко було пояснити, тому її назвали "Хентена", від слова "хен", що японською означає "дивний". Через свою простоту та параметри конструкція швидко стала популярною.

 

 

 

Антена достатньо широкополосна, має коефіцієнт підсилення, як у 2-3 ел. YAGI - 3.0-3.5 dBd та випромінює під малими кутами, що добре для роботи з DX. При розміщенні полотна як на малюнку, поляризація горизонтальна, проте, антену можна повернути на 90 град. для роботи з вертикальною поляризацією. КСВ - 1.1 - 1.6.

Проста та ефективна антена на 50МГц

Велика частина полотна працює як одна рамка, мала - як погоджуючий пристрій. Живлення антени здійснюється кабелем з хвильовим опором 50 або 75 Ом, який підключається до елементів живлення "С". 

Антена розміщується на діелектричному каркасі. У мому випадку це дерев"янний брус 40х40, довжиною 4м, який був закріплений на щоглі зі стальних труб хомутами від сантехніки, та піднятий на висоту 6м над дахом 9ти поверхового будинку. У якості каркасу можна використати вудилище або пластикові труби опалення чи водовідведення. Горизонтальні елементи "А" (1000мм х 2 шт.) виготовлені з мідних труб, діаметром 8мм, вертикальні "В" (3000мм х 2 шт.) та елементи живлення - з антенного канатика. Елементи з'єднані між собою пайкою. Полотно можна також виготовити з алюмініевих труб та проводу. В цьому випадку елементи скріплюються болтовим з'єднанням або клепанням. Діаметри трубки та канатику не дуже критичні, замість труб підійде мідний або алюмінієвий провід достатньої жорсткості.

Налаштування антени здійснюється шляхом переміщення точок підключення елементів живлення "С" до вертикальних елементів для досягнення мінімального КСВ. Якщо це не вдається, то можна спробувати підібрати точки підключення не симетрично, незалежно один від одного. При переміщенні елементів "С" вгору - резонансна частота антени збільшується, при переміщенні вниз - зменшується. Після настройки місця контакту елементів "В" і "С" фіксуються пайкою, або можна використати зажими любої конструкції, тоді антену буде легко підстроювати в любий момент. Точка підключення кабелю (тут можна використати роз'єм) фіксується до щогли разом із самим кабелем. 

Діаграма направленості антени знаходиться у перпендикулярній до її полотна площині та зображена на малюнку. Модель даної конструкції є в бібліотеці програми "MMANA-GAL". Також можна знайти опис 2 та 3 елементної "Хентени".

Проста та ефективна антена на 50МГц

 

   Руслан, UW5SW

   червень 2014р.

   73!

 

Шановний відвідувач, ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо вам зареєструватись або увійти на сайт під своїм позивним.

Коментарі:

Залишити коментар