Радіоекспедиція в Манявський заповідник або
"Друга в горы бери – рискни".
1. День народження ідеї
Перебуваючи на відпочинку біля Манявського водоспаду, в мене народилася ідея, знайти таку місцину, де б змогли проводити збори радіоаматори Прикарпаття. Основні параметри - доступність до транспортування обладнання, висота, невелика відстань від цивілізації (на випадок ЧП або термінового згортання), малолюдність, тощо. Одним таким місцем може стати вершина, з розташованою на ній оглядовою вежею на території манявського заповідника. Маючи не аби який досвід в проведенні масових зборів "радистів" в минулому, провів попередній схід на вежу.
Трохи хвилює відсутність дороги до самого місця розташування майбутнього "лагеря".
ОК, кидаю заклик всім бажаючим на 5 серпня, зробити пробний виїзд.
2. "Група захвата".
Самими вільними від повсякдення виявилися UR5SAU Шаповал Валентин, Капущак Костянтин, Гальченко Ярослав, UR0SS Гальченко Валерій. Команда видалася різновіковою, це безперечно порадувало мене. Для всіх це має бути перший такий виїзд, а тому можна розраховувати на "чистоту експеримент". Як будуть себе поводити різні люди в гірських умовах. Які вади обладнання "повилазять", тощо. Як виявилось згодом я був правий.
3. "З богом".
В передчутті вражень, робимо перші фото, та вирушаємо вгору.
Свіже повітря, гарна погода та чудові краєвиди, викликали хвилю позитивних емоцій.
Ось і перша "жертва" бездоріжжя. Закипів...
Надаємо допомогу у вигляді 2-літрової "баклашки" криничної екологічної водички та продовжуємо рух.
На годиннику майже 21:00, тому трохи нервую, щоб встигнути засвітло. Питаю по дорозі в місцевих камуфляжних вуйків, де можна перескочити водовідведний-протипожежний рів у необхідному нам напрямку.
4. "Тест-драйв", або "Підкорення вершини"
Проскакуємо невеличке болото, пару схованих в траві півметрових ям і ... Капец, машина сіла "пузом" на черговий підступний вал, а передні колеса зависли в повітрі над ямою.
До фінішу всього метрів 20, сонце вже ховається за гори, а ми таки без лопати :-)
Обірвався захист двигуна ...
Після півгодинної еквілібристики з домкратом, гіллям, ми гонорово видерлися на небо!
5. "Перший день"
Після розгортання лагеру, а на це у нас пішло біля 30 хв., підкріпили шлунки шашликом "по-кавказьки". Свіже холодненьке пиво, особливо смакувало, а на гори насувалась таємнича темрява.
Авто-холодильник та сумка-термос, виявилися зовсім неефективними, перший поламався, а сумка просто нікудишня. Тому врішили на ранок зробити уху, щоб не зіпсувалась риба.
Біля 3 ночі оповідач повкладав всіх спати, та поліз чіпляти антену. Світло забезпечував китайський ліхтарик на пульті дистанційного керування, що дуже зручно, ще в комплекті має сонячну батарею для підзарядки. Трансівер SW2013 почав їсти свої 16-17 ампер струму з додаткового автомобільного акумулятора біля четвертої ранку. Диполь на 40м, виготовлений на швидкоруч вночі, не тільки забезпечував стабільні рапорти 8-9 балів на своєму діапазоні, а також на 3,5 "в наглу" протискав ранковий колгосп. До 6.00 ранку автор встиг також випробувати магнітну антену, виготовлену з гімнастичного обруча. DL1NKS дав рапорт 5,7. Решта кореспондентів відповідали з 10-15 разу, та також давали рапорти 5-7 балів.
Мій перший день закінчився біля шостої ранку, так :-)
UR5SAU 145.500
Ранковий краєвид
Після обід 6 серпня, погода різко змінилась з сонячної, на хмарну. За пів-години нас поглинули хмари. Відчуття ніби летиш в небі на невеличкому острівці.
6. "На краю Землі"
На вечір погода погіршилась. Вітер ставав все сильнішим і нестерпнішим. Вологість проїдала одяг "робінзонів", їх настрій буквально танув кожну хвилину. Палатка ще не змокла, тому хоча б трохи рятувала самого молодого і самого старшого. Павільйон зовсім ставав некорисним, в ньому буквально оселилася хмаринка.
Вітер от-от зірве і понесе їх разом в туман. Костя закутався в спальний мішок, та "заліг" під вежу. Грітися ставало все проблемніше, пориви вітру небезпечно здували жар з мангалу, а одяг встигав намокнути раніше за отримання тепла. Якщо погода не покращиться, а слабенький дощик посилиться, то доведеться скасувати завтрашній від’їзд.
Роботу в ефірі довелось припинити біля 0.00, трансівер змок. Мангал також згас, і не було сенсу його вже розпалювати. Почалась ніч «на виживання». Ярослав і Валентин почали відчувати як прибуває вода в палатку. Ситуація погіршувалась і через те, що сухого одягу вже не лишилось через 100% вологість.
В той час павільон втрачав одну за однією опори з даху, їх просто виривало з кріплення. Боротьбу за його «герметизацію» було припинено з причин безперспективності. Команда втрачала мотивацію, стогін і роздратованість в спілкуванні ставали нормою… Автор підбадьорював учасників, тримаючись в одних шортах, тапках на босу ногу, та тоненькій футболці. Звісно, про плани продовжити перебування ще на добу, нікому не повідомляв.
Біля 2.30 змучені, сині від холоду та мокрі, ми позасинали, примирившись з обставинами, та в очікуванні ранкового просвіту.
7. «Фініш»
Ранок 7 серпня. Біля 6.00 починаємо дискусію про необхідність затриматись, ще хоча б на пару годин. Учасники експедиції більшістю голосів, 3 проти 1, виступили за термінове згортання і виїзд, попри щільний туман та розмоклий грунт. Наполягаю на затримці, та розпалюю розмокле вугілля рідиною з «МЕТРО». Гарячий та міцний чай зробив свою справу, «робінзони» відчули апетит, зігрілися біля мангалу та поснідали.
Минуло пару годин, і ніби за планом, «небесна канцелярія» прийняла рішення нагородити нас за стійкість і наполегливість. Миттєво оголений пейзаж приголомшив своєю красою. Зачаровані ми стояли мовчки, як справжні дикуни з прибитого хвилями до берега човника. «Може залишимось ще?».
Програма виконана!» - проголосив я, – «Вітаю нас! Збираємось!»
8. Післямова
Експедиція була проведена з метою побудови стратегічного плану Клубу Радіоаматорів «Прикарпаття» по залученню жителів нашого краю до особистого спілкування та обміну досвідом. Наразі керівним складом клубу розробляється програма по заохоченню молоді та людей середнього віку до вступу в нашу спільноту.
73!
Валерій, UR0SS
серпень 2016