QRZ-Прикарпаття » Життя клубу » Експедиція UR4SYM/p в національний заповідник "Давній Галич" URFF-032

Експедиція UR4SYM/p в національний заповідник "Давній Галич" URFF-032

Опублікував на сайті UW5SW від 1.07.2014, 00:37
 (голосів: 2)

   Літо. Пора відпусток, відпочинку на природі, а для радіоаматора – ще й пора радіоекспедицій!

 

Експедиція UR4SYM/p в національний заповідник "Давній Галич" URFF-032
20-22 червня 2014 р. радіоклубом UR4SYM, у складі UW5SW, UW4SU, UR5SMS проведено роботу з національного заповідника "Давній Галич" за програмою "Українська флора й фауна" а також прийнято участь у "IARU REG1 50MHz Contest".

Детальніше про заповідник та музей можна прочитати на сайті "Музею історії давнього Галича" та Національного заповідника "Давній Галич"

Фото експедиції

   Ще кілька років тому, у колективі UR4SYM почали з’являтись розмови про організацію експедиції в одну з референцій за програмою URFF, що знаходиться на території області. Вирішено спробувати свої можливості у найближчому до Івано-Франківська національному заповіднику "Давній Галич" – URFF-032. Місцем розташування радіостанції вибрали музей історії давнього Галича, що знаходиться на території заповідника, за 20 км від обласного центру. Таке рішення було прийнято після розмови з головою обласного відділення ЛРУ Володимиром Кузнєцовим, US0SU, який розповів про неодноразову успішну участь з даної території у «Польових днях». Привабливою також була можливість підключитись до мережі освітлення музею. Крім того, запланували ще одну місію – участь у «IARU REG1 50MHz Contest» - чому б не подвоїти задоволення від роботи?

   Перемовини з завідувачем музею та генеральним директором національного парку увінчались успіхом. Керівники залюбки пішли нам на зустріч та дали дозвіл на роботу з історичного місця.

   Отже, почалась підготовка. Визначився склад експедиції – Віталій, UW4SU, Руслан, UW5SW, Богдан, UR5SMS. Для роботи за програмою URFF готуємо TRX TS-570, ANT DELTA-80m, для 50МГц – FT-950, та виготовили 6el. YU7EF (EF0606). Визначено відповідального за палатку, кухню, транспорт, маринування м’яса, інші побутові питання. Виїзд заплановано на кінець робочого дня, у п’ятницю, 20 червня. Сказано - зроблено.

   Виїхали за графіком. По дорозі завантажуємо особисті речі, апаратуру та антени, закуповуємо провізію в місцевому супермаркеті. І ось уже сіренький «CADDY», на крейсерській швидкості, несе нас назустріч пригодам. На випадок перевірки представниками ДАІ, для аргументованого роз'яснення куди ми з такою специфічною технікою в теперішній складний час, заготовано всілякі можливі документи, посвідчення, дозволи на використання апаратури та радіочастотного ресурсу, офіційний лист ТСОУ, тощо, але протягом всього шляху постів помічено не було.

   За 20 хвилин автомобіль звертає з шосе і, долаючи круті спуски та підйоми, під’їжджає до відкритих воріт музею.

   Приїхали. Позаду "Галичина могила", справа, вражаючи своєю величчю, височіє головний оборонний вал – місце нашого проживання на наступні дві доби. Поряд з валом глибокий рукотворний яр, понад тисячоліття тому споруджений руками наших пращурів в оборонних цілях. Уявляючи, скільки праці вкладено в дані споруди та їх історичне значення, мимоволі починаєш поважати працьовитість та мудрість наших предків.

   Під цими враженями від історії підіймаємось на вершину для рекогносцировки. З валу відкривається панорама прилеглих, колись княжих земель. На Заході знаходиться крутий спуск, під яким в’ється ріка Луква. За нею розташоване с.Крилос, далі, як на долоні, с. Комарів, Сокіл, Сапогів та ін. На горизонті, за десятки кілометрів, синіючи височіє хребет «Синьогора». Звідси видно всі Галицькі володіння.

   Будівля музею розташована за 50м від головного оборонного валу. Колись тут були Митрополичі палати (пам’ятка архітектури XVIII ст.). Далі на території, знаходиться розкопаний фундамент літописного Успенського собору та відбудована з білого каменю в стилі ренесанс 1702 р. церква Успіння Пресвятої Богородиці. Владика Йосиф Шумлянський не тільки реставрував церкву, а й збудував навколо неї оборонні укріплення, звів цегляні стіни, кутові вежі та в’їзну браму.

   Охорона музею, за нашим проханням та вказівкою завідувача, допомагає вирішити питання поповнення запасів води та підключення обладнання до електроенергії. Для цього ми привезли 70м силового кабелю, з якого робимо повітряну лінію по стовпах та деревах прямо на вершину валу.

   Сонце невпинно прямує до горизонту. Поспішаємо розгорнути табір, одночасно дискутуючи про пріоритетність робіт – кухня чи антени! Оскільки важливе і одне, і друге, робимо все одночасно, допомагаючи один одному. Поки ми з Богданом, UR5SMS закріплювали перший ярус щогли, наш шеф-повар, Віталій, UW4SU, порався на польовій кухні. Апетитний запах піджарених ковбасок змусив нас припинити роботу. Святкова вечеря – і експедиція оголошується відкритою.

   Вечоріє.

   Разом стаємо до монтажу антен. Швидко збираємо 6 елементів на 50МГц та піднімаємо їх на щоглу. Далі – розгортання КХ «Дельти-80м». Її вершина разом з точкою підключення кріпиться до 3 ярусу, два інші кінці розтягуємо над яром між валами, закріпивши їх за дерева. Після нарощування щогли до 8м, «Дельта» піднімається на добрий десяток метрів над яром, нахилена в сторону Франківська, на Південний Захід. Під останні промені сонячного дня, ставимо два намети: один для відпочинку, другий з апаратурою – робочий. Швидко підключаємо мережевий стабілізатор до силового кабелю, на вході – 252 В (!). Регулюємо вихід на 220 В - гарна штука! В наметі стає світло, шумить ефір.

    По компасу визначаємо сторони світу, азимути на основних кореспондентів, прослуховуємо ефір. З Півночі, на 290-360о, виявляємо сильний шум з фоном. Напевно, це перешкоди від Бурштинської ТЕС. На жаль, з цього напрямку кореспондентів  почути не вдасться.

   Незважаючи на вечірню годину, проводимо зв’язки з HA, Z3, UR7DWW. Передаємо їм QTH LOC KN29IC. Все працює! Залишається сподіватись на гарне проходження під час тесту. Налаштовую комп’ютер з трансівером. До роботи готові. Тим часом, на КХ, позивним UR4SYM/p, Богдан активно збирає кореспондентів, охочих отримати референцію URFF-032. Багато хто дякує за NEW ONE, декому цікавий URDA IF-06. КХ антена без елементів погодження, тому, без проблем, настроюється антенним тюнером TS-570 на 80, 40, 20, 15 метрах з КСВ 1 і навіть менше (hi).

   Незважаючи на QRN, кореспонденти відповідають з рапортами від 57-59+15 дБ. При роботі польовим позивним з потужністю 100W, дехто дивується силі сигналу. Не часто з палатки таке собі можна дозволити. По черзі змінюємо один одного за мікрофоном.

   За роботою непомітно стемніло. Низько, над горизонтом на нас витріщається гігантський рогатий Місяць, над головою мільйони зір, Молочний шлях. Ось заради чого ми тут! Краєвиди нічного неба потопають у світлах міста, таке не часто бачить міський житель. Милуємось видом досхочу під гарячий чай та перші QSO експедиції.

   Провівши кілька десятків зв’язків, виснажені, але задоволені, далеко за північ розходимось на відпочинок. Мені випала честь ночувати в наметі з апаратурою, тому перед сном завершую роботу кількома зв’язками з Карибами та USA на 14 CW. Супер!

   Суботній ранок видався сонячним з мінливою хмарністю. Завершуємо з Богданом облаштовувати побутові дрібнички, а вже зі сторони кухні від UW4SU чуємо команду «до сніданку!».

   На коротких хвилях ефір чистий. Продовжуємо працювати за програмою «Флора-фауна». Активуємо референцію на діапазонах 40, 20м. Оскільки анонсу експедиції ми не робили, періодично надсилаємо Інтернет-споти (TNX UW4SU).  Активність кореспондентів збільшується.

   На 50МГц з’явились місцеві кореспонденти – UW8SM, UX2SB, US0SU. Проводимо зв’язки, не розвертаючи на них антену. Потужно проходять сигнали UR7team, UR5W. Просимо US0SU ввімкнути маяк, за яким оцінюємо діаграму направленості антени. Це її перше «бойове хрещення», перші QSO. Результатом перевірки задоволені. Налаштовую N1MM - LOG, проводжу останні перевірки, все готово до «Contest».

   Близько обіду, у діапазоні 50МГц, з’являється проходження на Схід. Гучно проходить UK8OM, тож легко вдається його докликатись. Чути Ізраїль, Корею - 6М6М,  працюю з 4Z5LA, Кіпром - 5B/IZ4AMS, трохи пізніше – HA, OK. Багатообіцяючий початок.

   Перед початком змагань прогулюємось по території. Неймовірний краєвид відкривається з «Княжої криниці». Сонячна погода, буяння зелені, древня архітектура церковних укріплень та усвідомлення історичного значення місця залишає неперевершені враження.

   Contest!

   Працюємо позивним UT1S. Періодично, з’являються станції Західної Європи. Короткочасні спалахи проходження дають можливість докликатись EA, 9H, I та ін. Сигнали кореспондентів проходять з короткими різкими перепадами по силі, що є наслідком падіння метеорів. Їх досить багато. За годину проводимо 11 QSO, і … раптом з’явилось спорадичне проходження!

   Так! Почалась справжня робота! У наступні дві години проходження мало чим відрізняється від коротких хвиль. Всюди багато станцій з Європи, проте зі Сходу та інших напрямків немає нікого. "Magik Band"! Основна маса кореспондентів – І, F, багато з G, декілька EI, SV, OM. Взагалі не чути DL, SP. Менше, ніж за годину доводимо кількість зв’язків до 70 – більша частина результату є! Поступово проходження почало погіршуватись, стало не стійким. За годину проводимо до десятка QSO.

   Роботою зайняті всі: один працює в тесті, другий допомагає з орієнтуванням антени, такий собі інтелектуальний голосовий поворотний пристрій (hi), третій – проводить URFF QSO на коротких хвилях. І так до вечора.

   Серйозне порушення описаного режиму роботи команди відбулось разом із заповненням намету димом із запахом шашлика та командою Віталія, UW4SU, «до бою…», точніше «до столу!».

   Закінчились кореспонденти на 50МГц близько 20 UТС. За розмовами біля вечері та продовженням URFF активності, добігає ще один приємно проведений день. З темряви Крилоса долинають слабкі звуки сільської суботньої дискотеки, сила яких говорить про достатню віддаленість клубу від нашого QTH, а, отже, мінімальні шанси на знайомство з її розгарячілими учасниками. В такі моменти спокою, аж не віриться, що десь, на Сході країни, наші співвітчизники переживають страшні і трагічні часи в своєму житті, багато потенційних учасників радіоекспедицій чи змагань не можуть розділити з нами задоволення від такого відпочинку. Проте, на коротких хвилях, чимало зв’язків проведено з Горлівкою, Краматорськом та ін. населеними пунктами Донбасу. Під час радіозв’язку з ними жодного разу не відчуваємо неприязні на адресу Західняків, «западєнцев, бендер», як це подають наші Північні сусіди у своїй пропаганді. Проводячи QSO бажаємо їм миру, швидкого вирішення конфлікту і традиційні 73!

   Ефір чистий, працюємо на 80 та 40м. Станції проходять з 59+, всілякі «трактористи» та «жужалки» не можуть нам завадити у роботі. Знову далеко за північ. Кількість QSO в апаратному журналі доходить до другої сотні. Вирішуємо відпочити, щоб не пропустити ранкове проходження на Схід - хочеться набрати хоч трохи очок для заліку у Чемпіонаті України на 50МГц.

   Оскільки ночувати в компанії з «залізом» довелось знову мені, ставлю будильник на 5:30 UKR. Проте, переживання пропустити очки заставляють періодично прокидатись, спочатку о 3:00, потім о 5:00. Ефір пустий. З першими променями розвертаю антену за азимутом 90о, проводжу QSO з UT5JAJ. Так! Схід «пішов». Чути UZ5HZZ, UT7QF, UZ4E, UY9VY, UZ4I, проте докликатись не вдається. Сигнали слабкі, швидко зникають. Проводжу кілька зв’язків із Європою.

   Сонячні промені з-за горизонту підсвічують хмари різними барвами, прогулююсь, роблю фото. Робоче місце займає Віт, UW4SU. Через деякий час в журналі ще кілька нових локаторів.

   Вмикаємо робоче місце URFF. На частоті Івано-Франківського «круглого столу» з’являються одноклубники. На виклик позивним UW5SW/p з інтересом підходять колеги з області, радо вітають нашу експедицію. Коротко розповідаю про результати, умови роботи, отримане задоволення. Всіх чую з великими рівнями. На частоті з’явився Володимир Трохимович, US0SU, також цікавиться нашими успіхами. Участь у роботі «круглого столу» продовжив Богдан, UR5SMS щоб дати можливість всім бажаючим провести зв'язок з референцією URFF-032.

   Проходження на 50МГц не стабільне. В’яло вдається проводити зв’язки. Не зважаючи на сонячний день, довкола кружляють дощові хмари. Після сніданку вирішуємо допрацювати до 300 QSO URFF та спакувати частину речей, які вже не потрібні. Якщо не буде проходження на 50 МГц, думаємо завершити експедицію достроково. До кінця змагань було ще кілька коротких спалахів проходження, після чого воно суттєво погіршилось.

   За 30хв. до закінчення тесту дякуємо апаратурі та нашому шеф-повару, UW4SU. Завдяки його зусиллям і вдалось досягнути таких результатів. Експедиція завершена. Почали розбирати антенно-щоглові пристрої при сонячній погоді, та, знявши 6el., погода почала різко змінюватись, на горизонті з’явився дощовий фронт. Оскільки більша частина спорядження була завчасно зібрана та підготована до завантаження, з другою частиною роботи ми впорались досить швидко. Дякуємо та прощаємось з охороною музею, вирушаємо додому. Автомобіль виїжджав за територію уже під дощові краплі, які миттєво переросли в сильну зливу. Прийняте рішення згорнутись швидше врятувало нас від дощу, а також наш настрій та враження від проведеного часу.

   За час експедиції позивним UR4SYM/p напрацьовано 300 QSO за программою URFF з 34 країнами по списку DXCC та 4 континентами по WAC. У «IARU REG1 50МГц Contest» проведено 122 QSO з результатом 180 463 очки, з них 9 зв'язків зараховано для участі у Чемпіонаті України.

   По дорозі додому, згадуючи проведені дні, зайшла розмова про організацію найближчим часом нової експедиції в одну з URFF референцій на території області.

   За допомогу у проведенні експедиції команда висловлює подяку:

   Костишину Володимиру Івановичу – генеральному директору Національного заповідника "Давній Галич";

   Зіньковському Тарасу Михайловичу – завідувачу відділу "Музей історії Галича";
   Круцик Стефанії Федорівні - директору Івано-Франківського міського спортивно-технічного клубу ТСО України;

   Володимиру Трохимовичу Кузнєцову, US0SU – голові Івано-Франківського обласного відділення ЛРУ;

   всім, хто за нас переживав та викликав в ефірі, родичам, які допомогли підготуватись до поїздки та терплять наші радіоаматорські витівки.

 

 

     Руслан, UW5SW,

    червень 2014 р.

    73! 44!

 

P.S. 

1. Результати участі українських станцій у IARU Reg-1 50 MHz June Contest 2014

2. Результати участі в URFF експедиції:

Експедиція UR4SYM/p в національний заповідник "Давній Галич" URFF-032
Експедиція UR4SYM/p в національний заповідник "Давній Галич" URFF-032





Шановний відвідувач, ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо вам зареєструватись або увійти на сайт під своїм позивним.

Коментарі:

Залишити коментар