QRZ-Прикарпаття » Технічна частина » Економний CW ключ з пам'яттю PicoKeyer NØXAS

Економний CW ключ з пам'яттю PicoKeyer NØXAS

Опублікував на сайті UW5SW від 25.12.2018, 18:37
 (голосів: 3)



PicoKeyer - це однокристальний, автоматичний ямбічний телеграфний ключ з пам’яттю на два повідомлення, описаний автором Dale Botkin NØXAS в грудневому номері журналу QST за 2003 рік. Схема зібрана на недорогому мікроконтролері PIC12F629. Особливістю конструкції є його простота, багатофункціональність та малий струм споживання від елементів живлення. У робочому режимі струм споживання не перевищує 1 мА, у режимі "сну"  - не більше 0.005 мкА !!! Ключ ідеально підходить для використання в польовій апаратурі, де економність має важливе значення, а також при автономному використання для тренувань.

Економний CW ключ з пам'яттю PicoKeyer NØXAS

 

ОСНОВНІ ФУНКЦІЇ:

 

  • -          Швидкість передачі 5 – 60 WPM, зміна швидкості здійснюється через меню.
  • -          Напруга живлення: 2.5 – 5.5 В.
  • -          Струм споживання:
  • - в сплячому режимі – не більше 0,005мкА;
  • - в режмі роботи, – не більше 1мА.
  • -          Мала кількість елементів.
  • -          Просте управління одною кнопкою.
  • -          Можливість роботи з любими типами маніпуляторів – з одним, двома якорями та з вертикальним ключом.
  • -          Пам'ять «точки» і «тире», автоматична витримка тривалості елементів та паузи.
  • -          Робота в меню з використанням маніпулятора.
  • -          Пам'ять двох повідомлень по 60 знаків у кожному.
  • -          Налаштування співвідношення тривалості «точки» і «тире».
  • -          Налаштування тону самоконтролю.
  • -          Режим настройки передавача (передача несучої).
  • -          Режим роботи «маяк» з налаштовуванням паузи між повідомленнями 0 – 99с.
  • -          Можливість вставки пауз в повідомлення для ручної передачі контрольного номера, RST та іншої інформації, яка змінюється.
  • -          Переключення маніпуляції «точок» і «тире» на праву і на ліву руку.
  • -          Налаштування зберігаються в енергонезалежній пам’яті.

Економний CW ключ з пам'яттю PicoKeyer NØXAS

 

РОБОТА КЛЮЧА

 

Після подачі живлення, через п’єзовипромінювач самоконтролю передається кодова фраза «73». Це свідчить про те, що ключ ввімкнутий, готовий до роботи і з енергонезалежної пам’яті завантажено збережені повідомлення. Після цього ключ функціонує у звичайному режимі, може передавати «точки» і «тире», повідомлення з пам’яті, а також можна ввійти в режим «Меню».

Кнопка використовується для передачі повідомлень з пам’яті, а також для входу в режим «Меню». Одиночне натискання кнопки запускає передачу повідомлення з банку пам’яті №1. Короткочасне натискання ричага «тире» маніпулятора, під час натискання кнопки запускає передачу повідомлення з банку пам’яті №2. Для припинення передачі повідомлення достатньо натиснути на кнопку ще раз або на ричаг маніпулятора в любу сторону.

Довге натискання і утримування переводить ключ в режим «Меню», про що свідчить голосове повідомлення у самоконтролі (без передачі в ефір). Переключення між пунктами меню ключа організовано циклічно, шляхом утримування кнопки в натиснутому положенні. Кожен пункт меню супроводжується телеграфним повідомленням у самоконтролі з паузою біля 1с. Для входу в необхідний пункт меню, потрібно відпустити кнопку. Після завершення конфігурації даного пункту меню, можна здійснити вихід у режим «Робота», натиснувши кнопку короткочасно, або перейти до наступного пункту, натиснувши  і утримуючи її. Вихід з режиму «Меню» супроводжується передачею фрази «SK» у самоконтролі.

 

МЕНЮ

 

U

TUNE

Режим настройки передавача. У цьому режимі натискання на любий ричаг маніпулятора працює, як вертикальний ключ. Це потрібно для подачі сигналу несучої у режимі настройки передавача.

S

SPEED

Зміна швидкості передачі ключа. Для настройки швидкості використовуються маніпулятор. натискаючи «точки» чи «тире» змінюється швидкість передачі, після відпускання у самоконтролі передається вибрана швидкість у WPM.

T

TONE

Включає (Y) чи виключає (N) самоконтроль. Не залежно від цієї настройки, самоконтроль завжди працює в режимі «Меню».

M

MEMORY

Запис повідомлень в енергонезалежну пам'ять. Ключ має два банки пам’яті по 60 знаків кожен. Вибір банку пам’яті для запису №1 або №2 здійснюється натисканням «точки» або «тире» маніпулятора відповідно. Натискання ричага на маніпуляторі відтворює повідомлення, яке на даний момент записано в пам’яті. Кінець повідомлення відображається кодом «AR». Для зміни тексту цього повідомлення необхідно натиснути на той самий ричаг ще раз, у самоконтролі буде передано код «К». після цього ключ готовий до запам’ятовування переданого тексту. Після передачі повідомлення необхідно натиснути на кнопку, щоб зберегти його у пам’яті. Успішне збереження супроводжується передачею коду «R». Після цього можна повторити процес прослуховування і зміни повідомлення.

W

WEIGHT

Співвідношення тривалості точок і тире. Співвідношення змінюється від 1 (50% «lite») до 5 («normal») та 9 (50% «heavy»).

C

CURTIS

A або B таймінг. Включає або виключає функцію пам’яті «точки» або «тире».

P

PADDLE

Зміна напрямку «точки» і «тире».

B

BEACON

Затримка між повтореннями повідомлень у режимі «Маяк» 0 – 99с.

A

AUDIO

Налаштування тону самоконтролю. Використовується маніпулятор.

F

FACTORY

Відновлення налаштувань за замовчуванням. Ключ передасть «?». Для підтвердження скидання всіх налаштувань необхідно натиснути на любий ричаг маніпулятора.

 

ЖИВЛЕННЯ

 

Схема живиться від літієвого елемента CR2032, або від зовнішнього джерела живлення. Ключ нормально працює в діапазоні напруги від 2,0В до 5,5В. Якщо для управління передавачем використовується польовий транзистор, напруга живлення повинна бути від 3В, для нормального відкривання транзистора. При відключенні живлення пам'ять повідомлень зберігається.

 

САМОКОНТРОЛЬ

 

Для реалізації самоконтролю, на вивід 2 мікроконтролера виводиться сигнал прямокутної форми. Частоту сигналу можна змінювати в через меню, а також включити або виключити його. До цього виводу можна підключити п’єзовипромінювач або аудіо підсилювач з фільтром. Якщо ключ буде вмонтовуватись в передавальну апаратуру, цей сигнал можна використовувати для самоконтролю, подавши його в аудіо тракт через розв’язуючий конденсатор.

 

ПІДКЛЮЧЕННЯ ДО ПЕРЕДАВАЧА

 

Керування передавачем здійснюється через транзистор, шляхом подачі сигналу «земля» на телеграфний вхід. В залежності від схеми передавача, може використовуватись польовий транзистор, наприклад типу 2N7000, або біполярний, наприклад 2N2222 з резистором, який включений послідовно в коло бази для обмеження струму до 20мА.

 

ВІДНОВЛЕННЯ НАЛАШТУВАНЬ ЗА ЗАМОВЧУВАННЯМ

 

Налаштування за замовчуванням:

  • -          Швидкість передачі 13 WPM.
  • -          Нормальне співвідношення тривалості «точки» і «тире» (1:3).
  • -          Пам'ять повідомлень пуста.
  • -          Режим «В».
  • -          Пауза повторень повідомлень у режимі «Маяк» - 5с.

Відновлення налаштувань за замовчуванням можна здійснити або з відповідного пункту меню, або при включенні живлення. Для цього необхідно натиснути одночасно обидва ричаги ямбічного маніпулятора (або замкнути одночасно контакти «точки» і «тире» на «землю»), не відпускаючи, включити живлення ключа. Ключ передасть фразу «73». Після цього необхідно віджати обидва ричаги (розімкнути контакти). Ключ передасть «?». Для підтвердження скидання всіх налаштувань необхідно натиснути на любий ричаг маніпулятора.

В залежності від того, як за швидко були жаті ричаги маніпулятора при включенні живлення, може виникнути необхідність повторити процедуру скидання.

 

Завантажити документацію та прошивку: picokeyer.zip [1.96 Mb] (скачувань: 581)

Придбати мікроконтролер PIC12F629 можна у магазині beegreen.com.ua

З питань програмування мікроконтролера пишіть uw5sw@qrz.if.ua

 

Економний CW ключ з пам'яттю PicoKeyer NØXAS

 

Руслан Гладенко, UW5SW 73!

Шановний відвідувач, ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо вам зареєструватись або увійти на сайт під своїм позивним.

Коментарі:

Залишити коментар