QRZ-Прикарпаття » Технічна частина » Таблиця для налаштування КХ антен

Таблиця для налаштування КХ антен

Опублікував на сайті UW5SW від 15.11.2023, 12:37
 (голосів: 3)

cable cutter

Таблиця допоможе при вкорочуванні довжини КХ-антен під час їх налаштування.

Вступ

Вкорочення довжини елементів КХ антени під час її налаштування може здатися складним завданням. Завжди залишається пересторога занадто багато вкоротити довжину полотна. Прагнучи позбутися цього хвилювання, Jim Thompson, W4THU опублікував зручну діаграму налаштування КХ-антен в імперських одиницях вимірювання. Тим часом решта світу перейшла від використання системи «ніг і великих пальців» до раціональнішої Système International (SI). Тому Serge Y. Stroobandt, ON4AA (автор статті) взяв на себе сміливість конвертувати та раціоналізувати таблицю вкорочування довжини елементів в одиниці вимірювання: метри, сантиметри та міліметри.

 

Поради щодо використаня таблиці

Таблиця дає можливість оцінити на скільки кГц змінюється резонанс антени при зміні довжини її чверть хвильового елемента.

Налаштування завжди слід починати з антени з довжиною більшою, ніж потрібно, тобто її резонансна частота нижче потрібної. Різати дріт легше/дешевше, ніж додавати!

  • Розміри у таблиці наведені для кожної половини напівхвильового диполя.
  • Для чвертьхвильових антен потрібно змінювати довжину на величину, вказану безпосередньо у таблиці.
  • Для повнохвильових (рамкових) антен необхідно помножити розмір, вказаний у таблиці на чотири (4×) і змінювати загальну довжину антени на цю величину.

Вказані довжини є приблизними. Багато факторів навколишнього середовища (наприклад, земля, висота над землею, сусідні об’єкти, діаметр дроту та ізоляція дроту) будуть впливати на довжину обрізки.

 

Таблиця вкорочення елементів антени

HF antenna trimming chart

Shift
resonance

80/75 m 40 m 20 m 15 m 10 m
+ 500 kHz - 2.5 m  - 65 cm  - 17.5 cm  - 7.5 cm  - 35 mm
+ 400 kHz - 2.0 m  - 52 cm  - 14 cm  - 6 cm  - 32 mm
+ 300 kHz - 1.5 m  - 39 cm  - 10.5 cm  - 4.5 cm  - 25 mm
+ 200 kHz - 1.0 m  - 26 cm  - 7 cm  - 3 cm  - 16 mm
+ 100 kHz - 0.5 m  - 13 cm  - 3.5 cm  - 1.5 cm  - 8 mm
+ 10 kHz - 5 сm  - 13 mm  - 3.5 mm  - 1.5 mm  - 0.8 mm
           
- 10 kHz + 5 сm  + 13 mm  + 3.5 mm  + 1.5 cm  + 0.8 mm
- 100 kHz + 0.5 m  + 13 cm  + 3.5 cm  + 1.5 cm  + 8 mm
- 200 kHz + 1.0 m  + 26 cm  + 7 cm  + 3 cm  + 16 mm
- 300 kHz + 1.5 m  + 39 cm  + 10.5 cm  + 4.5 cm  + 25 mm
- 400 kHz + 2.0 m  + 52 cm  + 14 cm  + 6 cm  + 32 mm
- 500 kHz + 2.5 m  + 65 cm  + 17.5 cm  + 7.5 cm  + 35 mm

 

Використання векторного аналізатора

miniVNA PRO

Все, що потрібно зробити перед початком налаштування антени - це відкалібрувати антенний аналізатор таким чином, щоб компенсувати параметри фідера з симетруючим дроселем, підключивши еквівалент антени (резистор 50 Ом) у точці її підключення до кабелю. Після цього можна обрізати антену на її робочій висоті.

Увага! На ринку є маленькі "чорні ящички", які видають себе за VNA. Однак багато з цих маленьких коробок не дають можливості здійснювати калібрування з навантаженням 50 Ом, коротким замиканням і розривом (OSL). Якщо він не калібрується, це не векторний мережевий аналізатор! Не витрачайте на це гроші.

 

Використання шумового мосту або аналізатора КСХ

 

noise bridge

Антена, встановлена на її остаточній висоті, з’єднана з мостом R–X або аналізатором КСХ (SWR) через вимірювальний коаксіальний кабель, який має бути певної довжини. Ця конкретна довжина кабелю включає довжину дроселя струму в оболонці на його кінці та підключеного до антени. Вимірювальний коаксіальний кабель із дроселем повинен мати електричну довжину, яка є цілим числом, кратним 180°. Лінія передачі з такою довжиною має властивість повторювати імпеданс навантаження на кожній половині довжини хвилі вздовж лінії. Це відбувається незалежно від хвильового опору лінії. Фізична довжина вимірювального коаксіального кабелю визначається за формулою, яка враховує коефіцієнт його укорочення:

 

MFJ-259B

Якщо додатково електрична довжина дроселя струму оболонки не враховується, знадобиться трохи підрізати вимірювальний кабель. Для цього необхідно замкнути накоротко дросель струму. Потім під’єднати дросель до одного кінця вимірювального кабелю, а інший кінець до мосту шуму або аналізатора КСХ. Вкоротити коаксіальний кабель, доки не знайдете (майже) нульовий опір на потрібній резонансній частоті. Підрізання довжини коаксіального кабелю працює краще, якщо закоротити дросель струму оболонки, ніж залишити його відкритим. Це тому, що шумові мости та аналізатори КСХ погано підходять для вимірювання високих опорів.

 

За матеріалами https://hamwaves.com

Шановний відвідувач, ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо вам зареєструватись або увійти на сайт під своїм позивним.

Коментарі:

Залишити коментар